Kraje a vesnice

Rozdělení do krajů

Je hned několik možností, jak geograficky rozdělit největší z řeckých ostrovů Krétu. Oficiálně se Kréta ze správního hlediska dělí na následující čtyři kraje: Chania, Rethymno, Heraklion a Lasithi.

Krétské pobřeží je poseto známými a živými letovisky, kde svou dovolenou u moře v Řecku tráví většina turistů, kteří se rozhodli prožít ji právě na Krétě. Ale stejně tak je tu i řada menších obcí a vesniček, v nichž masová turistika zatím nijak zásadně nepropukla. Mezi klidnější místa pro dovolenou na Krétě patří kupříkladu Chora Sfakion, Made ve vnitrozemí ostrova, Kato Zakros na východním pobřeží, Keratokampos, Makrigialos, Anogia, Zaros a nebo vnitrozemský Axós.

Kréta je skutečně zvláštním kusem země uprostřed Středozemního moře. Je ideální destinací pro každého člověka, který si o dovolené potřebuje skutečně odpočinout. V krétských letoviscích bude moci vnímat blahodárnou moc krétského kouzla a charakteru v jejím jedinečném prostředí. A je toho mnohem více. Na Krétě je možné navštívit desítky vesnic a městeček. Kréta je skutečně unikátním ostrovem s jedinečnými místy, náladou a životním rytmem.

Chania

Západní straně ostrova dominují působivé Bílé hory (v řečtině: Lefká Óri) a slavný národní park. Ten také zaujímá největší část tohoto regionu. Prefektura Chania poskytuje turistické služby a aktivity všeho druhu, uspokojující nejrůznější požadavky turistů, přijíždějících na ostrov na dovolenou. Samotné město Chania se snaží udržet si všechny své charakteristiky beze změny a nepodlehnout masové turistice. A nutno podotknout, že se jí to už od doby benátské vlády daří.

Procházky po starých městských uličkách s krásnými benátskými stavbami, fontánami a kostely vás návštěvníky Chanie k zachovalým historickým památkám. Blíže se seznamte s městem Chania tím, že budete procházet jeho ulice, navštěvovat muzea a obdivovat různé architektonické styly. Ty zachycují hlavní dějiny a vládce tohoto města.

Chania je také pozemským rájem pro milovníky jídla a vína. V četných tavernách můžete ochutnat jídla vyhlášené krétské kuchyně a gastronomické speciality pak zapájet sklenkou vynikajícího krétského vína. Nenechte si ujít příležitost osobně navštívit mnoho vinic, kde poznáte odrůdy, z nichž nakonec krétské víno vzniká. Chania je právem hrdá na svou speciální místní gastronomii a nesmíme zapomenout vyzdvihnout ani proslulou místní pohostinnost.

Rethymno

Rethymno je nejmenší prefektura Kréty. Kraj se rozkládá mezi Bílými horami a nejvyšším vrcholem ostrova Psiloritis. Rethymno je synonymem pro nádherné horské scenérie, krásné pláže na břehu šumícího a průzračně čistého moře, legendární jeskyně, historické kláštery a památky, tradiční horské vesnice a v neposlední řadě i moderní a luxusní rekreační střediska.

Heraklion

Největší a nejhustěji osídlený region na ostrově Kréta je Heraklion. Leží mezi dvěma impozantními horskými pásmy Psiloritis na západě a Dikti na východě. Heraklion se pyšní výjimečnými archeologickými poklady, významnými pobřežními letovisky a osadami, řadou malebných vesnic, obrovskými údolími s olivovými háji a vinicemi. Z pohledu turistiky je právě v kraji Heraklion k nalezení asi nejlepší turistická infrastruktura na celé Krétě. Unikátní kombinace městské scenérie a přírodního bohatství činí z kraje Heraklion atraktivní celoroční cíl, který pravidelně navštěvují na kratší i delší pobyty turisté ze všech koutů světa.

Lasithi

Vítejte v nejvýchodnějším a nejméně hornatém regionu Kréty. Zdejší obyvatelstvo tu žije hlavně ve čtyřech poloměstských centrech: Agios Nikolaos, Ierapetra, Sithia a Neapoli. Mýtická palmová pláž Vai na nejvýchodnějším pobřeží ostrova Kréta, působivý záliv Mirabello, větrné mlýny na stejnojmenné náhorní plošině Lasithi, která je nejvýše položenou na celé Krétě, jsou hlavními znaky kraje Lasithi. Turisté se tady mohou těšit na písečné pláže s křišťálově čistou vodou, krásná města a luxusní hotelové resorty, představující někdy až neuvěřitelný svět, který je vhodný ke strávení poklidné a pohodové letní dovolené u moře.