Památky

Budovy a památky

Všechny epochy během minulosti zanechaly na ostrově Korfu své stopy a památky. Turisté, kteří se rozhodli na Kerkyře strávit ať již jen pár dní, nebo celou svou dovolenou, a zajímají se o historii, se tady rozhodně nebudou nudit. Na Korfu se do současnosti zachovala řada budov a dalších památek z antických dob starověkého Řecka a Římské říše. Zručnost dávných stavitelů a řemeslníků je možné obdivovat zejména ve staré části hlavního města ostrova Korfu Kerkya. Toto město bývá kvůli svým překrásným památkám často označováno jako krásné, i když poněkud miniaturní, Benátky bez kanálů.

Kam za poznáním v hlavním městě

Celé Korfu, a jeho hlavní město především, nabízí turistům k poznávání spoustu muzeí, památek a podobných kulturních středisek. Můžete zde navštívit kupříkladu starou a novou pevnost, které Kerkyru proslavily coby město mezi hrady (Kastropolis). Z dalších historických památek pak stojí za návštěvu určitě náměstí Esplanada, jedno z největší v celé Evropě. Mimochodem první univerzita Řecka byla založena právě na Korfu už v roce 1824. Hned v blízkosti náměstí Esplanada se nacházejí i další budovy jako je parlament nebo radnice. Ty byly postaveny v roce 1663. Kromě moderního města jsou zde starověké pozůstatky Paleopolis a poloostrov Kanoni, ke kterému se váže myší legenda.

Další lokality

Na ostrově Korfu je však k nalezení i celá řada dalších míst z oblasti historie a kultury, muzea a další památky, ležící mimo hlavní město Kerkyra. Jako příklad za všechny může sloužit třeba byzantská pevnost zvaná Angelokastro. Její ruiny jsou k nalezení na útesu na západním pobřeží ostrova. Dalším zajímavým místem je též benátská loděnice v obci Gouvia, která leží v zátoce jen pár kilometrů severozápadním směrem od centra Kerkyry.

Zámek Achillion se nachází v obci Gastouri asi 3 kilometry severně od Mpenitses. Jde o světově proslulý palác, kde měla své letní sídlo krásná rakouská císařovna Sissy. Ta na Korfu ráda trávila svůj volný čas. Zámek byl pojemenován po řeckém bohu Achillovi. Korfu se pyšní i řadou muzeí. Těmi nejpopulárnějšími jsou muzeum v Mpenitses či muzeum oliv. Ostrov je však plný různých malých muzeí, zajímavých sbírek a dalších starověkých památek, které jsou k vidění v řadě vesnic.

Kerkyra si zachovala svůj středověký styl. Jako město měla, a to vzhledem k dalším historickým místům na řeckých ostrovech, štěstí. Nikdy totiž nebyla zasažena silnými zemětřeseními jako třeba nedaleké ostrovy Kefalonia a Zakynthos. A to i přesto, že se také nachází v seizmicky aktivní oblasti takzvaného Jónského oblouku. Naštěstí pro Kerkyru však leží v jeho stabilnější části. Tlak na zemskou kůru v těchto místech není tak intenzivní a nevyvolává tak silná zemětřesení. Tento geologický jev tady tak zatím nijak zásadně nenarušil jedinečnou architekturu města Korfu.

Hudební tradice

Ostrov Korfu se pyšní také velkolepými hudebními tradicemi. Na poměrně malé rozloze jsou zde činné hned tři hlavní filharmonické spolky. A pravidelně se tu konají vynikající koncerty. V mnoha vesnicích na Korfu jsou pak aktivní další kapely, které všechny hrají v určité dny v hlavním městě za doprovodu hlasitých ovací od svých příznivců.