Potápění

Nejlepší místa k ponoru

Spolu s rozvojem turistiky se na ostrově Karpathos začaly rozvíjet i další odvětví a aktivity, s cestováním související. Mezi ty nejvyhledávanější určitě patří i přístrojové potápění, které se tu začalo rozvíjet teprve nedávno.

A proč až nedávno? Protože přístrojové potápění nebylo v ekologickém mořském parku kolem ostrova Karpathos vůbec povoleno. Až teprve po změně legislativy v roce 2006 bylo potápěčům povoleno potápět se v průzračně čistých vodách v okolí Karpathu a prozkoumávat fantastické útesy s bohatým podmořským životem nebo se vypravovat k potopeným vrakům lodí.

Potápěčské lokality

Důležitými místy k potápění na ostrově Karpathos jsou Amoopi s klenotem jménem Kastelia (dojem z nepřirozeně studené vody rychle vystřídá úžas z místní úchvatné fauny a flóry), mořská jeskyně v zálivu Castelia a nedaleký ostrůvek Saria. Ten leží ve vzdálenosti jen asi 200 metrů od severního pobřeží Karpathu, ovšem turisté a samozřejmě i potápěči se na něj dostávají nejčastěji lodí z přístavu Diafani. Saria je naprosto dokonalým místem ke šnorchlování a také k ponorům s dýchacím přístrojem díky nespočtu tajemných jeskyní.

Některé z potápěčských lokalit na ostrově Karpathos jsou vhodné pouze pro pokročilé potápěče s odpovídající kvalifikací, zatímco jiné jsou přístupné potápěčům všech úrovní. Jsou zde potápěčská centra, která jsou v propagačních materiálech o Karpathu prezentována s podrobným textem, fotografiemi a bodem na mapě. Pokud máte osobní zkušenost s některým z potápěčských center na ostrově Karpathos, můžete napsat recenzi. Všechny formuláře a žádosti jsou zasílány přímo manažerovi potápěčského střediska, takže si můžete touto cestou objednat i kurz potápění nebo se zeptat na jakoukoli otázku.

Windsurfing a kitesurfing

V posledních letech se na Karpathu, a to díky příznivým povětrnostním podmínkám, stává velmi populárním sportem windsurfing a další způsoby plachtění. Bez nadsázky se dá říci, že Karpathos je aktuálně nejrychleji se rozvíjející destinace pro windsurfing v celém Řecku. Na Karpathu se dokonce koná i světová soutěž, kterou zde pořádají vždy uprostřed léta. Nejlepším místem k windsurfingu je pláž Afiartis, kde je také organizované windsurfingové centrum. Tento klub nabízí kurzy pro všechny věkové kategorie a samozřejmě i pronájem potřebného vybavení.