Pláže

33 modrých vlajek

Tyrkysově modré až zelené vody, krásné písečné pláže, jedinečná příroda, plážové bary a plážová střediska pro rodinnou dovolenou. Ale i vyvážený noční život, ocenění 33 modrými vlajkami, desítky kilometrů pláží, které soutěží v kráse s těmi nejvyhlášenějším plážemi nejen v Řecku, ale v celém Středomoří. To vše nabízí svým návštěvníkům, kteří sem přicestovali strávit svou letní dovolenou, řecký poloostrov Chalkidiki.

Začněme ze západu

Nea Heraklia a Nea Kallikratia jsou dvě skvělé pláže s bílým pískem, které jsou k nalezení na západním pobřeží Chalkidiki. Leží asi 50 kilometrů vzdušnou čarou od města Thessaloniki (Soluň) a mezi turisty jsou stále populárnější. Jde o rozvíjející se rekreační střediska, ležící od sebe necelých 5 kilometrů a sdílející společnou písčitou pláž. Na jejím severozápadním konci leží Nea Heraklia, na opačném pak Nea Kallikratia. Oblast je dokonale vhodná pro rodinnou letní dovolenou, neboť zdejší písčitá pláž se do moře svažuje jen pozvolna. Rodiče se zde mohou bezstarostně opalovat a nechat mezitím své ratolesti vesele skotačit v mořských vlnách, bez obavy o jejich bezpečnost. Tradiční taverny oblasti mají v nabídce vynikající řecké pokrmy a na pláži samotné je možné zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky.

Dále můžeme po pobřeží Chalkidiki pokračovat směrem na jihovýchod, k plážím u vesniček Nea Plagia, Flogita a Paralia Dionysiou. Ty jsou k nalezení jen cca. 20 kilometrů od Nea Kallikratia a všechny nabízejí desítky způsobů, jak si tady skvěle užít dovolenou. Ve vyhřátém písku pláže se dá jen tak bezstarostně lenošit a aktivní jedinci se naopak mohou věnovat celé řadě vodních a plážových sportů. A nejen to. I když by se mohlo na první pohled zdát, že jde o turisticky značně exponovaný region na poloostrově Chalkidiki, opak je pravdou. Na své si tady totiž přijdou i milovníci zastrčených zátok s křišťálově čistou vodou a takřka dokonalým soukromím.

Kouzelná Kassandra

Nejzápadnějším poloostrovem z proslulého trojzubce na Chalkidiki je Kassandra. Působivé, široké písečné pláže, tyrkysové vody, plážové bary a mnoho vodních sportů čekají především na aktivní jedince a samozřejmě též celé rodiny s dětmi hlavně v letoviscích Sani, Fourka, Possidi, Kallithea, Pefkohori, Polichrono, Hanioti a Kriopigi. Prázdninová střediska, mořské pobřeží a překrásné pláže na poloostrově Kassandra okouzlí snad každého z jeho návštěvníků. Nekonečné hodiny, strávené u šumícího a průzračně čistého moře, příjemné rodinné ubytování, ale i kosmopolitní atmosféra a krásná zelená příroda, která jen zdůrazňuje tyrkysové moře. Na to vše se mohou těšit všichni turisté, kteří z Chalkidiki zvolí pláže na Kassandře. Malí a velcí průzkumníci a samozřejmě i romantické duše mohou směrovat své kroky na klidnější pláže na poloostrově Kassandre. Za všechny je třeba zmínit letoviska Mola Kaliva, Nea Skioni a nebo třeba Glarokavos.

Exotická Sithonia

Prostředním hrotem trojzubce na Chalkidiki je Sithonia. Kdyby někdo chtěl napsat deník nebo třeba jen krátkou zprávu z dovolené na Sithonii, bylo by těžké se rozhodnout, která ze sithonských pláží je tou nejkrásnější. Malebné zátoky se zelenou vodou a bílým pískem u vesniček Kavourotripes nebo Karidi určitě vezmou za srdce každého, kdo se na ně vypraví strávit alespoň nějaký čas když už ne celou dovolenou. Ale stejně působivá je třeba i pláž Kalogria na opačné straně poloostrova Sithonia, nebo borovicemi zarostlá zátoka s překrásnou pláží na pobřeží nedaleko Kobiou.

Nabídka možností ke koupání se dále rozšiřuje o dovolenkový ráj jménem Nikiti. Toto moderní letovisko na západním pobřeží poloostrova Sithonia bude maximálně vyhovovat všem turistům, kteří si chtějí na dovolené užívat dobré vybavenosti a moderní turistické infrastruktury. Na plážích v oblasti městečka Nikiti si mohou turisté zapůjčit plážová lehátka a slunečníky a k dispozici jsou i toalety či sprchy se sladkou vodou. Blízkost taveren se pak postará o to, že na plážích v Nikiti nebude mít nikdo hlad ani žízeň.

Pláž Sarti u stejnojmenného letoviska na východním okraji Sithonie přitahuje surfaře a další plachtaře z celého okolí jako magnet. Za návštěvu ale stojí i další pláže, jako jsou Porto Carras, Spathies, Elia, Kalamitsi nebo třeba Agios Ioannis. Ty vás určitě okouzlí podobným způsobem, jako již zmiňované pláže na Sithonii. Turisté, kteří chtějí na dovolené na Chalkidiki něco ušetřit a nevadí jim nocovat v kempech, jsou na Sithonii na správném místě. Právě zde se totiž nacházejí velké kempy s krásnými plážemi Armenistis, Koutloumousi či Kalamitsi. V okolí je řada plážových barů, kde si můžete vychutnat některé z vašich nejlepších dovolenkových okamžiků. Za doprovodu hudby a usrkávání dobrých koktejlů lze tančit v písku až do ranních hodin.

Sithonia nabízí turistům tisíce možností k ubytování, dobré jídlo a zábavu pro nejen pro ně, ale i jejich děti. Jedná se o takový malý ráj na zemi. Mezi nejnavštěvovanější odlehlé pláže patří Azapiko, Abelos, Diaporti a malý ostrůvek Punta.

S výhledem na horu Athos

Ouranoupoli je bránou ke klášterům na poloostrově Athos. Ten je z trojzubce nejvýchodnější a je pojmenován podle hory Athos, tyčící se do výšky 2.033 metrů na východním cípu poloostrova. Athos se se pyšní impozantními kláštery, dlouhým a členitým obrovským pobřežím. K návštěvě zvou malé ostrovy Ammouliani a Drenia s tyrkysovou vodou, které se nachází severozápadně od hranice poloostrova Athos.

Východní pobřeží

Pláže Kabo, Ierissos, Pyrgo, Develiki, Kastri, Vina, Xiropotamos a Tripiti dokazují, že i méně populární strana Chalkidiki z důvodu omezení vstupu žen na půdu mnišské republiky a tudíž snížení turistické atraktivity, má svou jedinečnou krásu. Pláže Pisina a Sikia vám zase dávají možnost zaplavat pod starobylou vesnicí Stagira. O ní se říká, že právě tady se narodil slavný filozof Aristoteles, který je obecně uznáván jako jeden ze zakladatelů různých věd jako je filosofie, logika, psychologie, etika a politika.