Kréta

Kréta má všechno!

Proč byste si ze všech míst na světě měli vybrat pro svou dovolenou u moře právě Krétu? Kréta je největším ostrovem v Řecku a pátým největším ostrovem v celém Středozemním moři. Na ostrově Kréta můžete během své dovolené prozkoumávat nádherné pláže, užívat si průzračně čistého moře, toulat působivou horskou krajinu, poznávat úrodná údolí a strmé soutěsky, obdivovat pozůstatky dávných civilizací a též se stát součástí bohaté gastronomické kultury ostrova. Kréta je svým způsobem takovým malým vesmírem, plným rozličných krás a zatím neobjevených pokladů. A k tomu, aby kdokoliv Krétu dokonale poznal, bude pravděpodobně potřebovat celý lidský život.

Vzhledem ke své geografické poloze mezi Afrikou, Evropou a Malou Asií a také kvůli svému mírnému a pro člověka velice příznivému klimatu se Kréta stala centrem kultury už v době neolitu. První prehistorické osídlení se objevilo na Krétě už kolem roku 6000 před naším letopočtem. Tehdy tady začal slavný věk mínojnské civilizace. Ten dosáhl svého vrcholu kolem roku 1950 př.n.l., kdy na Krétě vznikaly takové architektonické skvosty, jako jsou impozantní paláce v obcích Knossos, Faistos a Malia.

Flora a fauna ostrova

Ostrov Kréta je domovem velkého množství volně žijících živočichů, rostlin a květin. Spousta z nich je pro Krétu endemická a nikde jinde na světě se nevyskytují. Je zážitek dýchat provoněný vzduch přítomných divokých bylin, ochutnat čerstvé ovoce, světově známý olivový olej a zdravé, lahodné sýry. Vychutnejte si radost z usrkávání řecké kávy na terasách taveren v horských vesnicích, vzrušení z mnoha příležitostí k neotřelým zážitkům, z poznávání bohaté ostrovní historie, z místních lidí i návštěvníků. Kréta je díky své pestré minulosti rájem historiků a archeologů.

Ideální k odpočinku

Protože je Kréta největším řeckým ostrovem, jeho rozlehlé území nabízí místním dostatek prostoru k vytvoření konkrétních podmínek pro přijíždějící turisty. A tak ostrov nabízí svým návštěvníkům jak rozvinuté turistické oblasti s moderními hotely, tak i klidné zátoky a mezi útesy ukryté pláže. Turisté mohou trávit svou dovolenou na Krétě jak v živých a pulzujících letoviscích na pobřeží, tak také v malebných horských vesničkách ve vnitrozemí. Takřka pusté náhorní plošiny pak svou jedinečnou atmosférou a přírodou odměňují náročné cestovatele, kteří se vydávají na odlehlá a málo známá místa. Ty nejhezčí chvíle na ostrově Kréta spočívají v nezapomenutelné kombinaci času a místa, které skýtají duši obohacující zážitky.

Kdy se na Krétu vypravit?

Podnebí k cestě na Krétu je ideální po většinu roku. Tradiční období návštěvy turistů je od dubna do poloviny října. To na ostrově tráví svou letní dovolenou u moře většina turistů. Postupně se stále více létá na Krétu i v období od října do března. To je počasí na Krétě mnohem pestřejší než v letních měsících, kdy je horko a slunce každý den září na bezmračné obloze. Na jaře je také často slunečno, ale je chladněji než uprostřed léta. V tuto dobu je ostrov nepřeplněný, kouzelný a vhodný k turistice a poznávání.

Nejteplejšími měsíci jsou obvykle červenec a srpen. Nejvyšší denní teploty se pohybují od 29 do 38 stupňů Celsia. Přímo na pobřeží je mnohem příjemněji než ve vnitrozemí. Od moře obvykle fouká osvěžující chladivý vítr, který horké dny zpříjemňuje. Měsíce červen a září zpravidla poskytují příjemné slunečné dny a střední až vysoké teploty. Voda je v tomto čase už dostatečně teplá na koupání. Nejlepším měsícem ke koupání je září. Denní špičky se pohybují mezi 23 a 29 stupni a voda v moři je za léto příjemně prohřátá.

Rekreační aktivity na Krétě

Zejména mezi milovníky přírody má Kréta pověst dokonalého ráje! Jak pobřeží, tak i vnitrozemí Kréty je bohaté a rozmanité. Četné horské masivy, nesčetné kaňony, jeskyně, divoká krétská krajina, bezpočet kilometrů pobřeží, jedinečný a vzácný ekosystém, různá mikroklimata a mnohé další přírodní podmínky poskytují na Krétě ideální příležitosti k spoustě rekreačních aktivit. K těm nejpopulárnějším patří mořské kajaky, turistika v kaňonech, lezení po skalách, potápění, jízda na koni, procházky a turistika, parasailing, windsurfing, kitesurfing a mnoho dalších.