Lefkada

Jónské moře

Lefkas nebo také Lefkada, jak říkají Řekové, je velmi oblíbeným ostrovem, ležícím v Jónském moři ve stejnojmenném souostroví západně od řecké pevniny. Ostrov Lefkada nabízí pro každého něco. Mladí návštěvníci tu na své zasloužené dovolené obvykle vysedávají celé noci v barech, baví se na diskotékách a užívají si nejen přes den na plážích, ale i po setmění. Příznivcům windsurfingu zase nabízí vynikající místa se skvělými podmínkami k provozování jejich oblíbeného sportu. Vyznavači pohody a klidu si tu zase budou moci nají tichá a zastrčená místa, kde mohou jen odpočívat a relaxovat. Zároveň je na ostrově Lefkada spousta míst k vidění. Místní obyvatelé na Lefkadě jsou známí svou pohostinností a mnozí z nich dokáží v létě žít jen z turistiky. Jiní se tradičně zabývají chovem domácích zvířat a rybolovem.

Plovoucí most

Lefkada leží na západní straně Řecka a je to jeden z mála ostrovů na celém světě, který je přístupný nejen lodí, ale i autem. I tak sem však nejvíce návštěvníků a turistů připutuje lodí nebo přiletí letadlem na nedaleké letiště. Divíte se, jak je možné cestovat na ostrov autem? Lefkada je totiž spojena s řeckou pevninou plovoucím pontonovým mostem, jehož délka nepřesahuje 100 metrů. Ostrov Lefkada se nachází velmi blízko řeckého pobřeží a proto je cesta po silnici rychlým a hlavně levným způsobem, jak se na Lefkadu dostat. Lefkada se díky svému spojení s Řeckem stala jednou z hlavních dovolenkových destinací i pro samotné Řeky z pevniny.

Čtvrtý největší

Lefkada se rozkládá na ploše přibližně 300 kilometrů čtverečních. Tím se řadí na čtvrté místo v Jónském moři co do rozlohy. Současně je nejbližším ostrovem k pevnině Řecka. Je vzdálen pouhých 78 metrů od západního pobřeží středního Řecka. Od pevniny je poloostrov, na kterém leží pevnost Santa Maura, oddělena kanálem, širokým asi 25 metrů. V současné době je plovoucí most, který spojuje ostrov s pevninou, otevřen i pro osobní automobily.

Jméno Lefkada pravděpodobně pochází ze slova lefkos, které v řečtině znamená bílé. Název je nejspíše odvozen od bílé barvy hor na jihozápadní straně ostrova. Počet obyvatel ostrova Lefkada se pohybuje kolem 23 tisíc, z nichž třetina žije ve městě Lefkada. Hospodářství ostrova je založeno na produkci oliv a luštěnin, zejména čočky. Dále je zde rozvinuté včelařství, produkce soli a samozřejmě i cestovní ruch.

Úžasná příroda

Sedmdesát procent povrchu Lefkady tvoří hory a strmé útesy. Skály se nacházejí zejména na západní straně, zatímco na východní straně je krajina plochá. Lefkada je, díky dostatku vláhy, převážně zelená. Nejčastěji vyskytujícími dřevinami jsou olivovníky a borovice. Na ostrově se nachází i mnoho přírodních pramenů. K těm nejznámějším patří pramen Kerasia v obci Sivros. Dále lze během dovolené na Lefkadě vidět kupříkladu vodopády Nidri, soutěsky a solné bažiny. Všechna tato místa jen svědčí o úžasné přírodě, které se na Lefkadě nachází.

Mezi turisty je Lefkada známá svými působivými plážemi s bílým pískem a tyrkysovými vodami, které by mohly někomu připomínat exotické ostrovy ve vzdáleném Karibiku. Členité pobřeží ostrova je dlouhé necelých 120 kilometrů a vytváří ideální podmínky pro pláže v zátokách, obklopených zelenými háji. Takové pláže, kde stromy skýtají během horkého léta vítaný stín, jsou k nalezení zejména na jihu ostrova.

Klima na ostrově

Podnebí Lefkady je typicky středomořské. Vyznačuje se mírnými, ale deštivými zimami a teplými léty, během kterého fouká od moře chladivý a osvěžující vítr. Průměrná teplota je 18 stupňů, přičemž červenec je nejteplejším měsícem z celého roku. Nejchladnějším je naopak leden. Větry, které vanou od května do září, dělají z Lefkady ideální destinaci k jachtingu a windsurfingu. Vyznavači těchto sportů si tu dokonce mohou vychutnat všudypřítomné vlny.