Korfu

Zelený ostrov Řecka

Korfu, někdy nazývané také Kerkyra, je jedním z nejkrásnějších ostrovů Řecka. Díky dostatku vláhy, která zde v podobě srážek spadne během zimy, je Korfu možná i nejzelenějším z řeckých ostrovů. Na rozdíl od ostrovů v Egejském moři, které během léta často trpí nedostatkem vody a až na pár výjimek jsou poměrně vyprahlé, je Korfu ostrovem s pestrou a sytě zelenou vegetací.

Dobře rozvinutá silniční síť na ostrově Kerkyra umožňuje jeho návštěvníkům projet celý ostrov během několika dní dovolené. Když už je řeč o cestovním ruchu a cestování, turistika je jedním ze základních zdrojů příjmů ostrova a je hlavním pilířem zdejší ekonomiky. Let z většiny evropských letišť na Korfu trvá dvě až tři a půl hodiny. Kerkyra je ostrovem s dlouhou a bohatou historií. Ve staré řecké mytologii zanechal nesmazatelnou stopu, je nedílnou součástí řecké kultury a zdejší tradice jsou zde udržovány po více než 3.000 let. Co se týče srovnání velikosti a hustoty obyvatelstva, je Korfu třetím nejlidnatějším místem v Řecku po Athénách a Soluni.

Od roku 2011, po správní reformě, je ostrov Kerkyra jedinou obcí. Současné Korfu vzniklo sloučením původních 12 samostatných obcí. Původně tvořila jednotlivá správní centra ostrova obce Corfiot, Achilleion, Thinalion, Lefkimi, Korrizi, Paleokastriton, Melítion, Agios Georgios, Esperion, Feakon, Kassopaion a Parelion.

Turistům, kteří na ostrov Korfu přiletí nebo připlují, obvykle stačí jediný pohled, aby si tento ostrov v Jónském moři zamilovali. Jeho hlavní město Kerkyra si až do současnosti udrželo a zachovalo svou jedinečnou atmosféru. A to i navzdory intenzivnímu vývoji nejen cestovního ruchu. Turistům nabízí město samotné několik atrakcí a památek, k jejichž důkladnému prozkoumání je obvykle potřeba několik dní.

Podnebí

Podnebí na Kerkyře je mírné, typicky středomořské. Klima se tu vyznačuje horkými a suchými léty a velmi mírnými zimami s dostatkem dešťových srážek. Na ostrově Korfu v zimě zřídka kdy sněží, výjimkou je vrcholu nejvyšší hory ostrova Pantokrator. Většina místních obyvatel vidí sníh možná tak 2 krát a 3 krát během svého života. Povrch Korfu tvoří rozmanitá krajina, od svěžích lesů a opuštěných písečných pláží až po reminiscenci Sahary s bohatou biologickou diverzitou.

Příroda Kerkyry

Na ostrově žijí stovky vzácných druhů ptáků, divoké zvěře a hmyzu. Dobře se tu díky dostatku vody daří i všem druhům rostlin a stromů, které lze nalézt ve Středomoří. Dominantním stromem na Korfu je olivovník. Místní často vysazují citrusové stromky a cypřiš nám připomíná italské dědictví Korfu. Na Kerkyře v zimních měsících poměrně dost prší. Z tohoto důvodu je tu půda nejúrodnější v celém Řecku a může být tak soběstačná ve všech oblastech výroby.

Kde Korfu leží?

Kerkyra leží v severní části Iónského moře, na severozápadním okraji Řecka. Do Athén je to z ostrova cca. 500 kilometrů vzdušnou čarou a pobřeží Itálie je vzdáleno asi 100 kilometrů. Z Korfu je to nejblíže do Albánie, kterou od ostrova odděluje jen 3 kilometry široký mořský průliv. I když je ale ostrov poměrně odlehlý, má své vlastní mezinárodní letiště a určitě stojí za návštěvu. Korfu se nachází v severním Jónském moři, jen pár kilometrů od pobřeží severozápadního pevninského Řecka a jižní Albánie. V tomto směru je nejvzdálenější částí Řecka. Severozápadně od Korfu leží tři malé ostrůvky Otupni, Mathraki a Erikoussa. Jižně se pak nalézají další ostrovy ostrovy Paxos (nebo též Paxi) a Antipaxos.

V posledních letech se Korfu stalo jednou z nejoblíbenějších destinací pro mnoho turistů, kteří v jeho letoviscích stále častěji rádi tráví svou letní dovolenou u moře. V samotném Řecku si pak získal celonárodní pozornost kvůli svým jedinečným tradicím a zvykům. A vzhledem ke skutečnosti, že do přístavu Igoumenitsa, odkud vyplouvá pravidelná trajektová doprava na Kerkyru, byla vybudována dálnice, je snadno dostupný i ze severu Řecka.

Odkud pochází jméno?

Názvem Korfu se v současnosti většinou pojmenovává celý ostrov. Původní pojmenování Kerkyra už dnes většinou zůstalo pro označení hlavního města a pro celý ostrov se používá stále méně. Město Korfu se také nazývá jako Kastropolis, což v překladu znamená město uvnitř hradů nebo také město mezi hrady. Důvodem je skutečnost, že Kerkyra je jedním z mála měst na světě, obklopených starověkými a středověkými pevnostmi.

Jméno Kerkyra pochází od nymfy Corkyra, dcery říčního boha Asopa. Do té se zamiloval Poseidon a přivedl ji právě na Korfu. Na ostrově se jim posléze narodil syn Faiax, praotec Fajáků. Podle něho se také nazývali původní obyvatelé ostrova. A čím se v mytologii proslavila země Fajáků? Přivítala slavného Odyssea, který se na Kerkyře zastavil před návratem domů, aby si odpočinul a občerstvi sel. A král místních obyvatel Fajáků daroval Oddysseovi loď, se kterou se mohl po dlouhé cestě pohodlně a bezpečně vrátit domů.

Obyvatelstvo

Počet stálých obyvatel Korfu se pohybuje kolem 100.000. V hlavní turistické sezóně se však toto číslo šplhá až ke 150.000 lidí. V samotném hlavním městě Kerkyra žije kolem 30.000 obyvatel. Ani za svou rozlohu se nemusí stydět, rozhodně nepatří k malým ostrovům. Korfu má krásných 60 kilometrů na délku a bezmála 30 kilometrů na šířku. Členité pobřeží ostrova, které je hlavním lákadlem pro cestu na dovolenou právě do jeho letovisek, má celkovou délku 220 kilometrů.

Severní část Kerkyry je převážně hornatá. Z dálky je dobře viditelná zdejší dominanta, hora Pantokrator (stará hora Istone). Jeho nejvyšší vrchol se nachází na východě a nese název Pantokrator (914 metrů). O něco menší je vrchol Stravoskiadi, který od něj leží jen několik kilometrů západně a dosahuje nadmořské výšky 849 metrů. Hora pokračuje na západ a ovládá severozápadní část ostrova. Nejvyšším vrcholem v této části Kerkyry je Troumpeta s výškou 600 metrů. Ve středu ostrova se rozkládá další hornatá oblast. Návštěvníci Kerkyry se zájmem o pěší turistiku ji najdou nad obcemi Stavros a Agioi Deka. Nejvyšším vrcholem je v těchto místech Agioi Deka, kde je možné navštívit kráter vyhaslé sopky.