Karpathos

Jeden z nejkrásnějších Dodekanéských ostrovů

Karpathos je jedním z nejkrásnějších ostrovů souostroví Dodekanés. Je k nalezení v jihovýchodní části Egejského moře, na půli cesty mezi turisticky známými ostrovy Rhodem a Krétou. Rhodos leží necelých 70 kilometrů severovýchodním směrem od Karpathu, Kréta se nalézá bezmála 70 kilometrů jihozápadně. Protože je to na Karpathos z řecké pevniny vzdušnou čarou 500 kilometrů a již zmiňované ostrovy Kréta a Rhodos leží také poměrně daleko, turistika a cestovní ruch se na Karpathu začal rozvíjet až teprve během posledních několika málo desetiletí.

V současné době je z pohledu cestování a turistiky rozvinutá především jižní část Karpathu. Na nejjižnějším cípu ostrova bylo vybudováno mezinárodní letiště a i největší turistický střediska jsou situována v jižním regionu ostrova. Centrální a severní část Karpathu zůstala až do dnešních dnů turistikou prakticky nedotčená a autentická. Turisté, kteří se vydají na sever ostrova alespoň na krátký výlet, tady narazí na původní malebné vesničky, do kterých masová turistika zatím nepronikla. Mnoho folklorních muzeí se nachází v různých vesnicích po ostrově a návštěvníkům připomínají místní tradice.

Pláže Karpathu

Ostrov Karpathos je mezi turisty asi nejvíce proslulý svými exotickými plážemi se zlatavým pískem a křišťálově čistou vodou v moři. Dovolená na Karpathu je ideálním způsobem, jak prožít v Řecku čas zaslouženého volna a odpočinku, nejen pro rodiny s dětmi, které nechtějí trávit čas v příliš rušných letoviscích, tak i pěší turisty. Stezky pro pěší turistiku, táhnoucí se napříč ostrovem Karpathos, totiž zavedou návštěvníky k úžasným místům.

Karpathos je ostrovem s malebnými vesničkami jak podél pobřeží, tak i ve vnitrozemí, exotickými plážemi, zajímavými antickými i středověkými památkami a také vynikajícími restauracemi. Modrá barva vody v moři a zlatý písek na plážích ostrova Karpathos určitě osloví všechny návštěvníky. Kyra Panagia a Apella jsou asi těmi nejznámějšími plážemi, zatímco mnoho dalších krásných míst se nachází po celém ostrově. Centrum ostrova Karpathos je poseté malebnými vesnicemi.

Jih

Dovolená na řeckém ostrově Karpathos znamená pro většinu turistů pobyt na jeho jižní straně v některém z letovisek na pobřeží Egejského moře. To je místo s překrásnými plážemi, silným charakterem a nádhernými turistickými stezkami, vedoucími do vnitrozemí. Vesnice na jižním okraji Karpathu jsou obklopeny impozantními horami a mají výrazný tradiční styl. Olympos, Menetes a Othos jsou jen některé z těch nejcharakterističtějších vesnic na ostrově. Dalo by se říci, že se jižní pobřeží Karpathu se v poslední době rozvíjí jako centrum windsurfingu.

Vesnice Olympos

Olympos je jednou z nejkrásnějších tradičních vesnic ve vnitrozemí ostrova Karpathos, postavenou ve vysoké nadmořské výšce v severní části ostrova ve tvaru, připomínající amfiteátr. V této vesnici je každý dům svébytný a obec je prakticky soběstačná. Stále ještě je tu v provozu větrný mlýn a obyvatelé pravidelně chodí do kostela. Ženy v Olympu jsou každý den oblečeny do svých tradičních kostýmů, a to nejen při zvláštních příležitostech.

Saria

Oblíbený výlet je lodní výlet na nedaleký ostrov Saria. Tento ostrov je v současnosti neobývaný a od Karpathu jej odděluje asi 200 metrů široký mořský průliv. Lodě k němu vyplouvají z přístavu Diafani. V minulosti byl ostrov Saria obývaný a do dnešních dnů se tu zachovaly ruiny kostelů či starého osídlení. Největším lákadlem jsou však zdejší krásné pláže.

Ostrov Karpathos je zkrátka skvělým místem pro letní dovolenou u moře. A turisté, kteří se rozhodnou právě v této části Řecka strávit své zasloužené dny volna a odpočinku, určitě nebudou svojí volbou zklamáni.